Fajčenie škodí

Veľa mladých ľudí dnes začína fajčiť v mladom veku, ale neuvedomujú si pritom následky, ktoré v dospelosti môžu mať. Poďme sa spolu pozrieť iba na niektoré z nich.
Vplyv fajčenia na srdce a cievy: nikotín zužuje cievy, čím sa spomaľuje krvný obeh v končatinách, zhoršuje sa prekrvenie, zvyšuje sa krvný tlak a tep. Ak dôjde k upchatiu koronárnych ciev spôpsobí to infarkt. Okrem týchto chorôb je najzávažnejšia Búrgerova choroba. Je to chronický zápal ciev najčastejšie na dolných končatinách spôsobený Táto choroba často končí amputáciou, pokiaľ fajčiar neprestane s fajčením.
Vplyv fajčenia na nervovú sústavu: ochromuje a spomaľuje prechod nervových vzruchov cez nervové uzly. To má za následok spomalenie reakcií. Fajčiari majú mylné predstavy, že cigareta im pomáha sústrediť sa. Je to však presne opačne, pretože ich závislosť si neustále „pýta“ svoju dávku nikotínu. Ak ju dostane, môže nerušene pracovať ďalej, ak ju však nedostane myseľ sa zameriava len na cigaretu a sústrediť na prácu sa nedokáže.
Vplyv fajčenia na tráviacu sústavu: cigaretový dym sa dostáva z ústnej dutiny aj do pažeráka a žalúdka, kde vyvoláva nechutenstvo, zápaly slizníc až žalúdočné vredy
Vplyv fajčenia na ženské orgány a tehotenstvo: ženský orgán je na nikotín oveľa citlivejší ako mužský a všetky rizikové faktory spojené s fajčením sa prejavujú skôr a výraznejšie. Veľkému riziku vystavuje tehotná fajčiarka svoje nenarodené dieťa. Nikotín, ale aj všetky ostatné chemické látky sa krvou dostanú do tela dieťaťa a môžu spôsobiť potrat, nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, rôzne alergie a množstvo ďalších ochorení. Okrem toho sa fajčenie negatívne prejavuje aj na vzhľade ženy- pokožka tmavne, stráca sa jej pružnosť, jemnosť a sviežosť, spôsobuje aj žltnutie zubov, hlas sa stáva drsnejší a hrubší.

Myslite na svoju budúcnosť, keď si zapálite cigaretu.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Vivien Papanekova

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre