Exkurzia v NBS a vo Volkswagene

V stredu 9. 11. 2016 sme navštívili Národnú banku Slovenska. Myslím si, že sme mali veľmi zaujímavý výklad o histórií Eura a tiež všeobecne o histórii Európskej únie. Dozvedeli sme sa nové informácie o €, ale tiež sme si zopakovali aj informácie, ktoré sme už počuli  v škole. Medzi prvými  ľuďmi na Slovensku sme aj videli konečný vzhľad novej 50-eurovej bankovky. Taktiež sme videli ako sa peniaze vyrábajú, samozrejme nie naživo, keďže na Slovensku sa bankovky netlačia. Dozvedeli sme sa aj to, čo sa robí zo starými Slovenskými korunami. Z mincí sa robí takzvaný Ingot (Ingot je kovový polotovar určený na ďalšie spracovanie.). Papierové peniaze sa skartujú a slúžia ako príklad na výstave. Výstava bola veľmi pútavá, ale žiaľ sme nevideli iné priestory NBS ktoré by som si rada pozrela ale verím, že sa mi tam raz podarí ísť na Deň otvorených dverí. 
Po návšteve NBS sme sa pobrali ďalej. Naše ďalšie  putovanie nás priviedlo až pred brány Volkswagenu. Pred začiatkom prehliadky sme trošku vymrzli pred vchodom ale myslím si, že to určite stálo za to. Po vstupe do priestorov Volkswagenu som mala pocit, že som sa ocitla v nejakej Čínskej uličke. Toľko ľudí som tam naozaj  nečakala.  Ako prvá zastávka boli priestory kde sa vyrábajú podvozky. Ako dievča mi to veľmi veľa teda nepovedalo, keďže sa v tom nevyznám, ale fascinovalo ma, ako niekto môže niečo také vôbec vyrobiť. Taká zručnosť ktorú som videla u robotníkov. No  skláňam klobúk pred nimi, už len ten pocit „ááá“ vlastne vyrábam auto, na tomto sa raz bude niekto voziť a ja som bol súčasťou výroby, myslím že je to super pocit. Najväčší „šok“ som zažila, keď som videla robotov, ktoré chodili samé po hale a nosili súčiastky a diely na výrobu. Prehliadka pokračovala ku karosériám. Tak tomuto som už viac rozumela a aj  celkom vedela čo sa tam vlastne robí. Bolo to veľmi zaujímavé, nikdy v živote som nič podobné nevidela. Bolo to super. Do priestorov lakovne  a tiež tých, kde sa auto dostane až k finálnej verzii sme sa žiaľ nedostali, keďže lakovňa by bola asi celkom nebezpečná, a tam kde sa robia interiéry sa momentálne pracuje na nových typoch áut. Keďže nie sú ešte na trhu, nemôžu nám tie priestory ukázať.
Túto exkurziu beriem veľmi pozitívne, veľmi sa mi tam páčilo a určite neľutujem, že som išla. Myslím si, že v škole by sa mohlo organizovať aj viacero rôznych exkurzií.

~Betka Korbeličová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Vivien Papanekova

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre